Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

Vyšetření magnetickou rezonancí

Dne 8. 11. 2010 byl zahájen v rámci oddělení Intervenční radiologie Nemocnice Podlesí a. s. provoz nového pracoviště magnetické rezonance vybaveného přístrojem značky Phillips Achieva 1.5T NOVA DUAL.

Co je MR vyšetření?

Magnetická rezonance je vyšetření, které využívá velmi silného magnetického pole k zobrazení tělových orgánů a struktur. Velkou výhodou této metody oproti jiným zobrazovacím metodám je větší detailnost při zobrazení většiny orgánů a nepřítomnost potenciálně škodlivého rentgenového záření.
Magnetická rezonance našla své uplatnění ve vyšetřování při neurologických, ortopedických, onkologických a kardiovaskulárních onemocněních.

Co může být důvodem indikace vyšetření na pracovišti magnetické rezonance?

Vyšetření doporučuje Váš ošetřující lékař s cílem zjistit příčinu Vašich potíží. Největší přínos vyšetření magnetickou rezonancí lze očekávat při onemocněních centrálního nervového systému (mozku a míchy), pohybového aparátu (páteřní kanál, klouby), měkkých tkání (svaly, pojivová tkáň) a některých kardiovaskulárních onemocněních (srdce a cévy).

Jaký je režim vyšetřované osoby před magnetickou rezonancí?

Standardní je 2 hodiny před vyšetřením nejíst a nekouřit, nepožívat alkoholické nápoje, odbarvit oční stíny, je žádoucí dobrá hydratace (pitný režim), ranní dávku léků lze užít.

U pacientů diabetiků je vhodné nahlásit tuto skutečnost již při objednávání, lze pojíst ranní jídlo

2 hodiny před vyšetřením a aplikovat dávku inzulínu, nebo tablety snižující hladinu cukru v krvi.

Jaký je postup po dostavení se do čekárny pracoviště magnetické rezonance?

Objednací doba je stanovena asi 15 minut před samotným vyšetřením. Personálem budete vyzváni k vyplnění informovaného souhlasu a dotazníku, který je nutné podepsat (v případe, že pacient v den vyšetření nedovršil 18 let, informovaný souhlas musí podepsat jeho právní zástupce). Po vyplnění dotazníku a informovaného souhlasu se klient v kabince převleče a je sestrou zaveden do vlastní vyšetřovací místnosti.

Je doporučeno si těsně před vstupem do převlékací kabiny zajít na toaletu (některá vyšetření mohou trvat delší dobu).
Současně je velmi důležité odstranit z těla všechny možné zdroje narušení obrazu, kterými jsou obecně kovové předměty nebo přípravky obsahující kovový materiál v různé podobě (oční stíny, náušnice, řetízky, piercing, zubní rovnátka, kovové kostice v podprsence a podobně). Nutno mít na vědomí, že neodstranitelné artefakty nacházející se blízko vyšetřované oblasti těla (kupř. tetování) mohou způsobit narušení výsledného obrazu a tím snížit výtěžnost vyšetření.

Kdy nesmím podstoupit tento výkon (tzv. kontraindikace k výkonu)?

Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.

Co když mám kovové zubní rovnátka a/nebo kovové zubní výplně?

Pokud má pacient fixní rovnátka na zubech, není nutné tyto rovnátka vyndávat. Kovové zubní výplně vyšetření nijak nebrání, je ale možné, že způsobí nepřesnosti obrazu v oblasti obličeje nebo mozku

Jaký je postup při provádění výkonu?

Při vyšetření ležíte ve vyšetřovacím tunelu o délce přibližně 140 cm v poloze na zádech, v případe vyšetřování kloubů může být část těla mimo tunel. Vždy však platí, že vyšetřovaná oblast musí být uprostřed tunelu.

Běžné MR vyšetření sestává z několika sekvencí (typů měření), které trvají každá zhruba 3 až 6 minut a při každé sekvenci jsou pořízeny řezy lidským tělem v jedné z několika možných rovin.

Samotné vyšetření je zcela bezbolestné, jedinou nepříjemností je silný hluk, který zařízení během vyšetření vydává a před kterým je pacient částečně chráněn naložením sluchátek.

Pro Vaši bezpečnost budete mít navíc po celou dobu vyšetření v ruce signalizační zařízení, pomocí kterého je možné zavolat si obsluhu a požádat o pomoc. Pracovníci s vámi budou po celou dobu v kontaktu prostřednictvím mikrofonu a kamery a rádi Vám v případě potřeby pomohou.

Během vyšetření je nutné ležet v naprostém klidu! Dle rozhodnutí vyšetřujícího lékaře Vám může být aplikována kontrastní látka nitrožilně (nejčastěji horní končetina). Podání kontrastní látky má za cíl zvýraznit struktury v těle pacienta.
Délka vyšetření se pohybuje od 20 do 45 minut podle typu vyšetření.

Co v případě, že trpím strachem z uzavřených prostorů (klaustrofobií)?

V tomto případě je možné vyšetření provést za použití zklidňujících léků, v případě těžké klaustrofobie je možné vyšetření provést při celkovém uspání (narkóze)  pod dohledem lékaře anesteziologa – tuto skutečnost je nutné náhlasit předem – je nutné vyšetření anesteziologem a domluvení termínu  uspání a vyšetření.

Jaké jsou možné komplikace podání kontrastní látky?

Velmi ojediněle může dojít k alergoidní (tj. alergii podobné) reakci po nitrožilním podání kontrastní látky. Některé typy kontrastních látek mohou mít škodlivý vliv na funkci ledvin s přechodným zhoršením funkce ledvin – těmto okolnostem předcházíme zejména používáním nejmodernějších kontrastních látek a dostatečným pitným režimem přes samotným vyšetřením.

Jaký je režim klienta po výkonu?

Pokud Vám byla nitrožilně podána kontrastní látka, 10-15 minut po vyšetření setrváte v čekárně pod zdravotnickým dohledem. Doporučujeme pak zvýšený příjem nealkoholických tekutin po zbytek dne jako prevenci poškození ledvin.

zpět na úvodní stránku oddělení