Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

Spojovatelka

+420 558 304 111
+420 800 177 323

Celková anestézie

Celková anestézie odstraňuje bolest z chirurgického výkonu potlačením vnímání a zpracování bolestivých podnětů v mozku. Přípravu pacienta před provedením celkové anestézie určuje anesteziolog (na základě cíleného předoperačního vyšetření) ve spolupráci s lékařem oddělení, které bude daný výkon provádět. Jedná se o podání léků a infuzí před operací (zklidnění pacienta, prevence alergické reakce, úprava chronické medikace pacienta atd.), pitný a dietní režim před výkonem (pokud situace nevyžaduje jinak, pacient může den před výkonem do půlnoci přijímat stravu, důležitý je dostatečný přívod tekutin, v den plánované operace pacient může přijímat tekutiny může nejpozději do dvou hodin před operací, nejlépe čaj nebo neperlivou vodu).

Po příjezdu na operační sál je pacient napojen na monitor (měření krevního tlaku, pulsů, EKG, hladiny kyslíku v krvi atd.). Před samotným výkonem se zavede do povrchové žíly na horní končetině tenká plastiková kanyla za účelem podání infuzí a léků. Pacient je uveden do umělého spánku pomocí léků či anesteziologických plynů. Zajištění dýchacích cest je nejčastěji tzv. intubací, tj. pacientovi je po úvodu do anestézie zavedena plastová trubička do dýchacích cest za hlasivky (obr. č. 1), přes kterou je napojen na anesteziologický dýchací přístroj (obr. č. 2). U některých typů operačních výkonů není nutné provádět zcela vyřazení dýchání (kratší operační výkony, výkony mimo oblast břišní dutiny a další), zajištění dýchacích cest se potom provádí pomocí tzv. laryngeální masky (obr. č. 3) , která je ve "spánku" vsunuta do dutiny ústní a hltanu a naléhá na vchod do hrtanu nebo je pacient během operace "prodýcháván" přes dýchací vak a tzv. obličejovou masku přiléhající na nos a ústa pacienta. Během výkonu jsou sledovány základní životní funkce . Po chirurgickém výkonu se anestézie ukončí. Z operačního sálu je pacient převezen na dospávací pokoj nebo pracoviště intenzivní péče, kde je sledován. Návrat k přirozenému stavu těla i vědomí trvá delší dobu. Je potřeba vědět, že po dobu 36 hodin po ukončení celkové anestézie se nedoporučuje obsluhovat elektrické přístroje, řídit motorová vozidla, pracovat či zdržovat se ve výškách, podepisovat jakékoli právní dokumenty či činit prohlášení, požívat alkoholické nápoje a léky mimo ordinace lékaře. Po dobu 1 týdne může přetrvávat zvýšená únavnost.

Co je důležité vědět před anestézií?

K plánovanému operačnímu výkonu musí být pacient bez nachlazení, rýmy nebo kašle. Pokud onemocní virovým, nebo jiným akutním onemocněním, je potřeba výkon odložit až do vyléčení a zotavení. Do nemocnice si vezměte léky, které dlouhodobě užíváte a jejich rozpis. Před příchodem do nemocnice si odlakujte si nehty na rukou i nohou, lak znemožňuje klinické sledování na konečcích prstů. Použijte jen minimální množství make-upu.

Před výkonem je nutné vyjmout zubní protézy, oční čočky, šperky, sponky do vlasů, paruky, delší vlasy sepnout gumičkou, aby se vešly pod sterilní čepici obdrženou na sále.

zpět na úvodní stránku oddělení